Testovací úkol pro copywritera

Jak poznat, že copywriter je dobrý a bude pro vás užitečný, a ne jen psát textíky?
Testovací úkol není zárukou, že máte před sebou profesionála. V tomto článku vám povím, jak rozpoznat profesionála od slečny, která zoufale hledá práci, protože je na mateřské dovolené a potřebuje nové boty.

Testovací úkol je lakmusovým papírkem profesionality, která nespočívá jen v textu...
Kritérium č. 1. Testovací úkol: placený nebo neplacený
Nepřijímám do týmu copywritery, kteří píší zdarma. Mám k tomu několik důvodů:

1.V týmu potřebuji profesionála, který si váží svých zkušeností a svého času. To znamená, že si bude vážit i mých zkušeností a mého času.

2. Testovací úkol je práce, nad kterou je potřeba se zamyslet. Je třeba položit potenciálnímu zaměstnavateli otázky, aby bylo jasné zadání a očekávaný výsledek textu.

3. I když má být testovací úkol napsán, mělo by to být něco, co klient potřebuje pro svou aktuální práci, a ne jen „podívat se, jak píšete“. Na to slouží portfolio a sociální sítě.

Pokud je copywriter ochoten investovat hodně času do studia klientova podnikání a zároveň pracuje zdarma, rozsvítí se mi v hlavě červené světýlko.

Takový copywriter rychle vyhoří. Je také potřeba si uvědomit, že copywriter dělá testovací úkoly zdarma pro několik podniků najednou. V takovém případě nemá čas, aby důkladně pochopil každý podnik a napsal kvalitně. Takový specialista napíše text ledabyle, protože se nehoní za kvalitou, ale za budoucími penězi. V této fázi copywriter ještě nechápe, že za kvalitu se platí více.

Pokud hledáte začátečníka, berte ho. Pokud však potřebujete profesionála, který bude odpovídat za správnost a kvalitu vašeho obsahu, a tím pádem i za vaši reputaci, takový specialista pro vás není vhodnou volbou.
Kritérium č. 1.1. Když copywriter píše zdarma
Bezplatný testovací úkol může být u velkých společností, jako je Google. Takoví „giganti“ za testovací úkoly neplatí, ale také potom nevyužívají texty získané zdarma, protože jim obvykle nevyhovují. Představte si tok testovacích úkolů pro pozici v takové společnosti. Vyberou ty, kdo rozumí tomu, jak psát a umí psát lidsky – jednoduše. Tito lidé pak nastupují na plný úvazek, a tam už jde o práci, ne o nové boty.

V tomto článku se nezabývám pozicemi takové úrovně, zaměřuji se na běžný podnik, který potřebuje copywritera.
Kritérium č. 2: Přístup
V předchozím bodě jsem popsala, že profesionál
a) nespěchá;
b) váží si sebe, včetně finančního ohodnocení;
c) pracuje na výsledek.

Výsledek stojí peníze, čas a informace. Copywriter, který pracuje na výsledek, vám položí „sto pět set“ otázek. Ty hlavní by měly být čtyři:

  1. Cílová skupina – přesný profil se zohledněním problémů.
  2. Cíl textu.
  3. Jaký výsledek textu chcete dosáhnout?
  4. Jak budete výsledek měřit?
  5. Naléhavost.

Existuje ještě pár důležitých otázek, které pokládají profesionálové, ale o těch nemluvím zdarma. To jsou otázky s hvězdičkou, a podle toho, zda se v rozhovoru objeví, poznám, že mám před sebou profesionála. Nemusím ani vidět portfolio a testovací úkol je v takovém případě naprosto zbytečný.

Copywriter by neměl psát text, pokud profil klienta zní jako „žena, 24-46 let, Madrid, rozvedená, střední management, 2 děti, deprese, nedostatek spánku, miluje kávu“. To NENÍ profil.

Z takového profilu copywriter nic nezíská. Není tam žádný problém, který by měl text řešit. Představte si, jaký to bude text, když v něm není řešení potřeb člověka. V mé agentuře mám vlastní zadání, které dávám copywriterům. Z něj získají veškeré informace potřebné pro úspěšný a zajímavý text.

Důležitý není samotný text, ale dialog specialisty s vámi a jeho přístup k práci. V podstatě vám bude stačit pohovor a rychlé prohlédnutí portfolia.
Kritérium č. 3: Profíci nepíšou testovací úkoly, nemají už nikomu co dokazovat
Testovací úkol je způsob, jak dokázat, že copywriter to zvládne. Ale pojďme se na to podívat z jiné strany. Každý specialista to zvládne, pokud má odpovědi na otázky z předchozího bodu. Zde by to zvládl i ne-copywriter, protože tyto informace jsou dostatečné k tomu, aby napsal zajímavý text.

Když copywriter věří ve své schopnosti, už jen samotnými vstupními otázkami dokazuje, že je profík a že mu můžete důvěřovat. Nakonec budete pracovat ne s konkrétním textem, ale s přístupem, který vám ukazuje, že máte co do činění s profesionálem.

Profík nebude psát testovací úkol, protože už z toho dávno vyrostl, a nejde o žádné frajeřiny. Má už své portfolio, a i když, jak se často stává, 99 % portfolia je pod NDA, dokáže tak dobře popsat své projekty, že nebudete mít jinou možnost než ověřit jeho práci. Jsou věci, které si nelze vymyslet, a z toho pochopíte, že máte před sebou zkušeného specialistu.
Jak tedy poznat, že máte před sebou schopného specialistu, když mu nedáte testovací úkol?
1. Poslechnout si od něj vše výše zmíněné. To vám už samo o sobě napoví, jaký má přístup k práci. Nakonec budete pracovat s jeho přístupem, ne s textem, který ani nevíte, jestli napsal on.

2. Podívejte se na poslední texty, pokud opravdu chcete vidět „styl psaní“. Styl není ukazatel. Měla jsem školu, kde expert mluvil vulgárně. A já psala v e-mailech vulgárně, protože jsem psala jeho jménem. A pak jsem měla školu aromapsychologie, kde jsem psala úplně jiným stylem. Styl je dovednost, schopnost nastudovat řeč a „tone of voice“ společnosti. Styl je jednou ze součástí přístupu k práci. Na texty se podívejte spíše proto, abyste zhodnotili jazykovou správnost. Ano, sledujte správné uvozovky, tečky v nadpisech a schopnost vytvořit z textu strukturu.

3. Zeptejte se na vzdělání. Profesionál se neustále vzdělává a copywriter by měl mít certifikáty z různých kurzů. Důležité je, aby mezi těmito certifikáty byl i marketing. Moje svaté pravidlo: marketér nemusí být copywriterem, ale copywriter musí být 100% marketérem. Člověk, který píše, musí rozumět základům marketingu, jinak budou jeho texty připomínat pohádky, a ne prodej skrze lidské potřeby a jejich řešení.

Copywriting je řemeslo, kterému se člověk učí a neustále zvyšuje svou kvalifikaci. Psát dobré slohové práce ve škole nestačí, je potřeba chápat, co jsou to prodeje a prodejní funnely. Pokud copywriter při pohovoru říká, že je to jen dočasné, a že se po mateřské vrátí do kanceláře, měli byste pečlivě zvážit všechna pro a proti, protože texty a design jsou první věcí, se kterou se váš potenciální klient ve vašem podnikání setká.

4. Sledujte, jak uvolněně s vámi člověk mluví. Myslím, že dokážete rozlišit mezi nesmělostí a nejistotou a uzavřeností či komplexy. Člověk, který neumí otevřeně a lehce mluvit, vyprávět o svých zkušenostech nebo přiznat, že je nováček, nebude skvěle psát. Tady jde více o psychologii než o texty. Ale je to jeden z nejdůležitějších faktorů. Poslouchejte, jak člověk vtipkuje, jak něco navrhuje, zda je iniciativní, zda je připraven vložit své zkušenosti do vašeho podnikání nebo, pokud je nováček, jestli je ochoten se učit.

Promluvte si s člověkem osobně, zeptejte se, jaké knihy četl v posledním měsíci. Jakou odbornou literaturu četl a co si z ní odnesl. Kolik toho v průměru přečte za měsíc.

Abyste poznali dobrého copywritera, musíte sledovat jeho přístup k práci, poslouchat, jaké klade otázky, a promluvit si s ním, abyste slyšeli jeho plynulost řeči. Text vnímejte jen jako obal – správnost a strukturu, zbytek je vedlejší.

K tomu, abyste rozpoznali dobrého copywritera v davu, stačí podívat se na již napsané texty a promluvit si s ním.
Staza Belogaeva
Zakladatelka a editorka agentury
V textech pro online produkty „se pohybuji“ od roku 2007, s online vzděláváním pracuji od roku 2018. Mé texty, napsané už v roce 2019, stále prodávají kurz psychologa s 3 miliony sledujících na Instagramu. S mými texty funnel, který přinášel 7 milionů rublů ročně, přinesl 13 milionů za 4 měsíce po provedených změnách. Paralllel vznikla, když jsem spojila copywriting, internetový marketing, automatické funnely a metodologii, a to vše jsem zdokonalila editací.

Na produkt se dívám komplexně, a proto přebírám veškeré kontaktní úkoly pro online školy, protože umím vybrat správný formát podání informací. Slovy lze napsat vše, ale rozhodně ne vše je potřeba.
Probrat úkol, najít řešení